język: PolskiEnglish

SAMOCHODY OSOBOWO-TERENOWE

WydawnictwoWydawnictwo AUTO

AutorZdzisław Podbielski

ISBN978-83-88986-02-4

Liczba stron138

Oprawamiękka

FormatA4

Rok wydania2010

Językpolski


Cena : 44,00 zł
Ilość :
opis
produktu
spis
treści
produkty
pokrewne
zakupione
razem
zapytaj
o produkt
opinie
o produkcie

SAMOCHODY OSOBOWO-TERENOWE - nowość!
Dzieje rozwoju konstrukcji samochodów terenowych

Samochody współczesne i rozwiązania nietypowe!

W książce bardzo ciekawie przedstawiono dzieje rozwoju konstrukcji samochodów terenowych, począwszy od pierwszych bryczek motorowych przez bogatą i obfitującą w niezwykłe wydarzenia historię z czasów II wojny światowej, aż po samochody współczesne i rozwiązania nietypowe (np. pojazdy księżycowe). Przedstawiono konstrukcje z całego świata (nowe trendy w budowie i wyposażeniu), nie pominięto produkcji polskiego przemysłu motoryzacyjnego.

SAMOCHODY OSOBOWO-TERENOWE

Spis treści:

1. WPROWADZENIE

2. POWSTANIE I ROZWÓJ SAMOCHODÓW OSOBOWO-TERENOWYCH
Co to jest samochód osobowo-terenowy?
Pierwsze bryczki motorowe i wyścigi po bezdrożach
Samochody dla wojska
Jeepy wygrały II wojnę światową
Wojenni konkurenci Jeepa
Udany Land Rover
Nowe funkcje samochodu osobowo-terenowego
Pojazdy księżycowe
Polskie konstrukcje prototypowe

3. WSPÓŁCZESNE SAMOCHODY OSOBOWO-TERENOWE
Stara i nowa ojczyzny samochodu osobowo-terenowego
Europejskie samochody osobowo-terenowe
Nowe trendy – pojazdy rekreacyjne
Samochody osobowe 4x4

4. KONSTRUKCJA SAMOCHODÓW OSOBOWO-TERENOWYCH
Zasadnicze wymiary zewnętrzne
Nadwozie
Silniki
Układ przeniesienia napędu
Zawieszenie kół
Ogumienie
Wyposażenie dodatkowe – tuning

5. OPISY TECHNICZNE SAMOCHODÓW OSOBOWO-TERENOWYCH
W tym rozdziale bardzo szczegółowo opisano konstrukcję ponad 30 modeli samochodów osobowo–terenowych (szczegółowe dane techniczne, w tym te najważniejsze dla pojazdów 4x4, jak prześwit, głębokość brodzenia, kąt natarcia, kąt zejścia, kąt rampowy, kąt pokonywania wzniesień i inne). Opisy uzupełniono unikatowymi ilustracjami, w dużej części kolorowymi. Wybrano modele najbardziej popularne w Polsce i cieszące się największym uznaniem wśród polskich kierowców, zaczynając (alfabetycznie) od samochodu Audi Q5, poprzez Ford Kuga, Honda CR-V, Kia Sportage, Skoda Yeti, Subaru Forster, aż po Volvo C60.
Nie zapomniano o takich legendach wśród terenówek, jak Hummer H2, Mercedes-Benz G, Land Rover Defender i Range Rover, a także o najpopularniejszych konstrukcjach polskich (Hooker) i rosyjskich (Lada 4x4).

A co Autor rozumie pod pojęciem "samochód osobowo-terenowy". Oto fragment autorskiego "Wprowadzenia" do książki:
(...) Samochody, które przedstawiam w książce zyskują coraz większą popularność, w Stanach Zjednoczonych szczególnie od lat sześćdziesiątych, a w Europie od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Także w Polsce również wzrasta nimi zainteresowanie. Jeśli w 2001 roku sprzedano 3800 samochodów, co stanowiło zaledwie 1,2% udziału w rynku, to w roku 2005 sprzedaż wyniosła 10 675 sztuk stanowiąc 4,5% rynku zbytu nowych pojazdów. Największą popularność samochodów osobowo-terenowych obserwuje się jednak w ostatnich latach, w porównaniu do 2005 roku wzrosła ona niemal 3,5-krotnie osiągając w 2009 roku sprzedaż 35 121 sztuk. Pojazdy te stanowią jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentu polskiego rynku.

Nazwałem je osobowo-terenowe uważając, że jest to najtrafniejsza nazwa obejmująca zarówno pojazdy prawdziwie terenowe, które w wojsku określa się jako lekki samochód terenowy, jak i te, o których często się mówi (...) SUV lub crossover."

Książka nawiązuje do wydanego w połowie poprzedniej dekady opracowania inż. Zdzisława Podbielskiego „Łaziki”, które było bestsellerem na rynku książek motoryzacyjnych.

Kup Teraz!
Książka dla prawdziwych fanów i entuzjastów motoryzacji
- polecamy!

4x4. PRZEWODNIK PO AUTACH SPORTOWO-UŻYTKOWYCH
Cena :19,00 zł

4x4. PRZEWODNIK PO AUTACH SPORTOWO-UŻYTKOWYCH

W książce czytelnik znajdzie zarówno pełną historię samochodów typu SUV, jak i wybór doskonałych zdjęć najciekawszych modeli reprezentujących ten segment rynku motoryzacyjnego. Książka przedstawia rozwój SUV-ów od prostych pojazdów zbudowanych tak, aby najskuteczniej przewozić ludzi i towary, aż po dzisiejsze luksusowe auta zapewniające komfort niczym w samochodach osobowych z najwyższej półki. Dzięki niej można się też dowiedzieć, dlaczego mimo powracających jak bumerang kwestii bezpieczeństwa

Wydawnictwo: Parragon

Imię i nazwisko:
E-mail:
Telefon:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator
Dodaj Komentarz
Ocena: 1 10
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator